Dikkat Bebek Geliyor!

Bu yazımı anneler gününde içimde benimle beraber atan minik bir kalp ile yazıyorum. Hareketlerinden de anladığım üzere gelmek için sabırsızlanan bir prens var içeride. Doğum günüme denk gelen bu özel sayı ile tüm sevdiklerimize bu güzel haberi vermenin benim için ayrı bir hatırası olacak. Yıllar sonra oğlumla beraber okuyacağız Evim Dergisinde ki bu yazıyı…
Günler geçtikçe heyecan artıyor ve hazırlık süreci hızlanıyor. Her anne adayı gibi bu güzel haberi alır almaz kendimi bir alışveriş mağazasında buldum.  Anneler bebeğinin olacağını öğrenir öğrenmez genelde ilk kıyafetini ya da ilk ayakkabısını alır. Oysa ben kendimi bebek nevresim takımı alırken buldum. Benim gibi dekorasyon tutkunu biri elbette ilk iş odasından başlayacaktı alışverişe. Cinsiyetini öğrenmeden başladığım ilk alışverişimde doktorumdan bir uyarı aldım. ‘’Heyecanınızı anlayabiliyorum ama ben size hazırlıklara başlamanız gereken zamanı söyleyeceğim’’ dedi.  Ara da ufak tefek alışverişler yapsam da bu süreci çoğunluk olarak okuyarak ve araştırarak geçirdim. Bu yazımda sizlere hem bir eğitimci hem de dekorasyon bloğu olarak Bebek Odası nasıl hazırlanmalı, nelere dikkat etmeli onları paylaşacağım.

Bebeğinizin hayatına uymak yerine, siz bebeği kendi hayatınıza uydurun!
Bebek odası hazırlamak için evinizde ayrı bir odanız olabilir ya da olmayabilir. Unutmayın ki bebeğinizin kalacağı oda evin güneş alan pencereli ve yatak odanıza en yakın mesafede ki oda olmalıdır.  Nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız kendinize basit bir liste hazırlayın ve bunları belli kalemlere ayırın. Eksikleri tamamladığınızda yanına tikler atmayı unutmayın!

ÖRNEK LİSTE
1.  Mobilya (Beşik, dolap, şifonyer)
2.     Tekstil (Perde, Nevresim Takımı) 
3.   Bebek Yatağı 
4.   Halı 
5. Aydınlatma 
6.Aksesuar
7. Ekstralar
 (Uzanma koltuğu, sallanan sandalye, müzik çalar vb.)

MOBİLYA:  Mobilya alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu görüntüden ziyade güvenli olması ve sağlığa zarar vermeyen boyalar kullanılmasıdır. Mobilyaları takım olarak alabileceğiniz gibi farklı mağazalardan aldığınız ürün gruplarını birleştirip bir oda oluşturabilirsiniz. Beşik alırken sivri kenarları olmayan ve korkuluk aralıkları 2,5 ile 6 cm aralığında olanları tercih etmelisiniz.  Dolap seçiminizde içerisinde bölmeleri olan işlevsel kullanıma sahip olanlar geniş bir depolama alanına sağlar. Bebeğinizin küçük kıyafetlerini asmak yerine katlayıp koymak için şifonyer daha kullanışlı olacaktır.

TEKSTİL: Perde seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur güneş ışığını içeriye ne kadar geçirip geçirmediğidir. Kalın ve ağır perdeler hem hava geçişini hem de sıcaklığı etkileyecektir. Daha çok ince yıkama sonrası ütülemeye gerek kalmaya perdeler tercih edebilirsiniz. Eğer odanızda desenler ve canlı renkler hakimse tam zıttı olan daha sakin ve sade perdeler seçebilirsiniz. Nevresim takımı, uyku seti, yatak örtüsü seçimleriniz mutlaka %100 pamuk olanlardan olmalı.

BEBEK YATAĞI: İlk altı ay bebeklerin en çok vakit geçirdikleri yer yataklarıdır. Yeni doğan bir bebeğin iskelet ve kas sistemi tam olarak gelişmediği için ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Orta sertlikte bir yatak ideal olandır. Yeni doğan bir bebekte yastık kullanımı uzmanlarca tercih edilmiyor. Seçtiğiniz yatak ve yastığın içeriği bebeğinizin alerjisi olup olmamasına göre değişkenlik gösterebilir.
HALI: Bebek odasında halı kullanımı hijyen ve temizlik açısında toz ve mikrop oluşturacağı için tercih edilmemelidir. Bunun yerine makinada yıkanabilen ince halılar ya da kilim tercih edilebilir.

AYDINLATMA: Aydınlatma deyince ilk olarak akla tavandan aydınlatma gelebilir. Oysa ki bebeğin gözüne direk gelen ışık onu rahatsız ve huzursuz edecektir.  Bu durum onun uykuya geçişi sürecini de etkileyecektir.  Yandan aydınlatma dediğimiz lambader ya da abajurlar tercih edebilirisiniz. Ayrıca ışık şiddeti elle ayarlanabilen aydınlatmalarda kullanılabilir.

AKSESUARLAR: Dekorasyonda biz annelerin en çok sevdiği ürün grubu aksesuarlardır.  Ama ben aksesuar alımını en sona bırakmayı öneririm. Odanın ana hatları yerleştikten sonra zaten nerde ne eksik var gözünüze çarpacaktır. Özellikle bebek odasının olmazsa olmazı resim çerçeveleri ile miniğinizin fotoğraflarını sergileyebilir, küçük raflara ona okuyacağınız masal kitaplarını dizebilir, hasır sepetlere oyuncaklarını koyabilirsiniz.

ESTRALAR: Bebeğinize ayrı bir oda hazırlasanız bile ilk altı ay mutlaka onunla aynı odada kalmanız güven duygusu açısından önemlidir. Bu yüzden kendinizin de yatabileceği bir koltuk ya da uzanma koltuğu işinize çok yarayacaktır. Aynı oda da kalacaksanız o zaman emzirirken kullanabileceğiniz sallanan sandalye kullanabilirsiniz. Bence en önemli ayrıntılardan biri de bebeğinizin odasında mutlaka bir müzik çalar olmalıdır. Gerek uykuya geçişte gerekse beraber geçirilen vakitlerde özellikle kalsik müzik ve sakinleştirici müzikler bebeğinizi çok rahatlatacaktır. Ayrıca işitsel duyularına oldukça katkı sağlayacaktır.PRATİK ÇÖZÜMLER, HESAPLI SEÇİMLER!

Yukarıda bahsettiğim tüm öneriler evimizin durumu ve maddi imkânlarımıza göre değişkenlik gösterebilir. Unutmayın ki bu önerileri uygulama ya da uygulayamama durumu sizi ne eksik yapar ne de fazla! Her şeyden önemlisi bebeğinizin ihtiyacı olan güvenli ve sağlıklı bir ortam oluşturmanızdır.  

Gelin bir de hesaplı ve pratik çözümlere göz atalım…
·         Eviniz küçük ve ayrı bir oda yapma imkânı yoksa size katlanabilir ve evin her yerine özgürce dolaştırabileceğiniz park yatakları tavsiye ediyorum. Özellikle tatillerde istediğiniz yere götürebileceğiniz bu yataklara aynı zamanda seyahat yatağıda deniyor.  Böylelikle gittiğiniz yerde bebeğiniz yatağını yadırgamıyor.

·         Takım olan mobilya gruplarını tercih etmek yerine yapı marketlerde daha uygun bütçelere hitap eden, kendinizin kolaylıkla kurabileceği beşik ve dolapları tercih edebilirsiniz. Odanızda dolap koymaya yeriniz yoksa şifonyer işinizi çok kolaylaştıracaktır. Hatta şifonyerin üzerine alt açma ünitesi koyarak işlevsel bir alan oluşturabilirsiniz.

·         Şimdilerde organik olan ürünler daha çok gündemde olduğu ve tercih edilmeye başlandığı için bebek yatağını yün olarak seçebilirsiniz. Benim yaşıtlarım bebeklik ya da çocuklukta hepimiz böyle yataklarda büyüdük.  Ama unutmayın ki daha önce kullanılmış ve eski yünleri kesinlikle kullanmamalısınız!

·         Her gördüğümüz aksesuarı almak yerine örneğin kendi emeğimizle yaptığımız bir çerçeveyi bebeğimizin odasında hatıra olarak kullanabiliriz. Özellikle Evim dergisinin kendin yap bölümünde bir çok alternatif bulabilirisiniz…

Bebekler mışıl mışıl uyusun, anneler de keyfini sürsün…


Not: 2016 yılında Evim dergisi için yazdığım bu yazıyı hamilelik sürecim ve doğum sonrası yoğunluğumdan dolayı yayınlama fırsatı bulamamıştım. 

Evim Dergisi için yazdığım tüm yazılara aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.evimdergisi.com.tr/?s=ay%C5%9Fenur+sayhan+


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

FACEBOOK'TA BEĞEN

ÜYELER

UYARI!

WHITE COUNDTRY HOUSE COPYRIGHT2013-2016. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.