'ÖPÜNCE GEÇMEYEN UFLAR' iLK YARDIM EĞİTİMİ


Bu aralar yazılarımı Kerem izin verdiği kadarıyla yazabiliyorum. Bazen öyle bir hal oluyor ki bir cümle yazıp bir hafta sonra kaldığım yerden devam ediyorum. Bu yazıda taa geçen seneden  mesela :) Rakamsal olarak geçen sene olabilir ama aslında bir ay öncesi ;) Ne demişler geç olsun güç olmasın gerisi önemli değil.Hem mesleğim gereği hem de anneliğim için bana fayda sağlayacak güzel bir söyleşiye katıldım. OiOi sponsorluğunda ve Nefise Karatay moderatörlüğünde İlk yardım eğitmeni sevgili Deniz Karadeniz tarafından 'Öpünce Geçmeyen Uflar' için İlk yardım Eğitimi aldık.

Her bireyin öğrenmesi gereken İlk yardım uygulamaları sadece biz anneler için değil elbet. Çalışma hayatına başlayan annelerin yavrularını emanet ettikleri bakıcı, anneanne, babaannelerin de mutlaka öğrenmesi gereken bir konu.İtiraf etmeliyim ki bir çok doğru bildiğimiz yanlışları öğrenince çok şaşırdım. Dinledikçe o da mı yanlış, o da mı doğru değil deyip durdum kendi kendime. Hitap ettiğim yaş aralığı gereği özellikle okul öncesi çocuklarda sıklıkla yaşadığımız kazalar için ilk yardım olarak yapabileceklerimizi öğrendim. Özellikle öğretmenlerin ve idarecilerin  mutlaka alması gereken bir eğitim.

Sevgili Deniz hanımdan dinlediğim bu detaylı söyleşinin ayrıntıları tabi ki çok fazla. Ama ben sizlere bu yazımda özellikle doğru bilinen yanlışlardan bahsetmek istiyorum.


  • En çok yapılan hataların başında kişiler acil durumu yetkili kişilere (112)  bildirmek yerine ilk olarak yakınlarına bildiriyor. Bu durum acil yardıma ihtiyacı olan kişi için maalesef zaman kaybı. Unutmayın ki ilk müdahalede saniyeler çok değerli!


  • Benim de yanlış bildiğim bir diğer konu ise boğazına cisim kaçan kişinin sırtına vurulmaması gerektiği. Eminim bir çoğumuz bunu istemeden refleks olarak yapıyoruz. Böyle bir durumda kişi öksürmeye teşvik edilmeli. 


  • Zehirlenen ya da yakıcı bir madde yutan kişiyi kusturmak ta yanlış yapılan ilk yardımlardan biri. Bu durumda derhal tıbbi yardım istenmeli. Acil müdahale ekibi gelene kadar kişinin sadece ağzı suyla çalkalanmalı. 
  • Yanıklarda diş macunu, yoğurt sürmek daha büyük zararlara sebebiyet verebilir. Deniz hanım diyor ki eğer diş macununun böyle bir özelliği olsaydı piyasada satılan tüm markalar bu konu da rahatlıkla reklam yapabilirlerdi diyor :) Yanan bölge 20 dakika boyunca suya tutularak ilk yardım yapılmalı.


  • Göze herhangi bir cisim batmışsa çıkarmaya çalışmak daha çok batmasına neden olabilir. Bu durumda cismi sabit tutup derhal tıbbi destek istenmeli. 


  • Burun kanaması yaşayan kişiyi arkaya doğru yatırmak yanlış yapılan bir hareket. Kişinin başını hafif öne eğik konuma getirerek 5-10 dk burun sıkılarak baskı yapılmalı. 
Ve daha bir çok doğru bildiğimiz yanlışları sıralamak mümkün, bunlar benim aklımda kalanlar... Ne yalan söyleyelim toplum olarak yardım etme arzusu her zaman içimizde var. Ama bilmeden doğru bildiğimiz yanlışlar yerine bilinçli bir şekilde yardım edelim. Sevgili Deniz hanım hem anlatım tarzı hem de bilgi birikimi ile size ilk yardım konusunda yol gösterecek değerli bir insan. Lütfen onu instagram hesabından takip edin ve hatta mümkünse eğitimlerine katılın derim.

https://www.instagram.com/denizkaradenizegitim/O günkü söyleşiye Sabah gazetesi de yer vermiş:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

FACEBOOK'TA BEĞEN

ÜYELER

UYARI!

WHITE COUNDTRY HOUSE COPYRIGHT2013-2016. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.