YEMEK MASANI YENİLEMEK İSTER MİSİN ?


Yeni ev kurarken bayıla bayıla aldığımız eşyalar...
 Ne kadar pahalı da olsa, ucuz da olsa, hatta ve hatta sağlam da olsa yıllar sonra o duyguya mahkum olur ! Sıkıldım, değiştirmek istiyorum...


Maddi durumun iyi olur iki sene de bir mobilya değiştirirsin belki. Ama gel gör ki herkes için geçerli olmayan bu durum karşısında elindekini değerlendirme formülü girer devreye!
Biraz araştırma sonucunda sıkıldığın mobilyaları atmadan değiştirmenin bir çok yolunu bulabilirsin.


Bu yazımızda yemek masası ya da orta sehpasından sıkılanlar için yapılabilecek bir yöntem var. Resimlerin altında kaynaklarına ulaşabilirsiniz. Özellikle ingilizce arama yaparak siz de bir çok örnek bulabilirsiniz.


Resimlerden de anlaşılacağı üzere güzel ve farklı bir fikir. Mevcut masa ya da sehpanızın bacak kısımlarını dilediğiniz renge boyayabilir hatta biraz eskitme çalışabilirsiniz. Üst kısmına ise gördüğünüz gibi şerit tahtaları yapıştırıyorsunuz. Tüm bu işlemleri kendiniz yapabileceğiniz gibi bir ustaya bu resmi göstererek yaptırabilirsiniz.

Eğer kendiniz yapmak isterseniz size bir kaç önerim var. Masa ahşap olduğu için üzerinde vernik varsa önce güzel bir zımpara yapıp sonra boyamanızı tavsiye ederim. Ama yok zımpara zor iş derseniz, boya kapatıcı astar sürerek sonra boya işlemini yapabilirsiniz. Zemin koyu, siz açık renk boyamak istiyorsanız bir kaç kat boyamanız gerekir. Üzerinde ki tahta ya da kalas parçalarını kereste fabrikasından bulabilir ya da bu işle uğraşan birilerini bularak yardım isteyebilirsiniz.

Masa üzerine tahta parçalarını ağaç tutkalı ya da belli noktalardan çiviler ile sabitleyin.Yukarıda ki örnekte ise cam üzerine uygulanmış hali var. Metal, ferforje tarzı masalara da bu uygulama yapılabilir. Masa üzerinde ki tahtalar özellikle eskimiş tarzda olursa çok daha güzel olur. Bulmak zor olabilir ama bununda çözümü var. Yeni tahta parçalarına eskitme tarzda boya yaparak bu görünüm elde edilebilir. Bu yöntemi bilmiyorsanız dekoratif ahşap boyama atölyelerinde öğrenebilir ya da yaptırabilirsiniz.Bu beyaz sehpa IKEA da satılan klasik orta sehpa desem inanır mısınız? Evet evet ta kendisi :)
Yapılan uygulama ile sanki çok pahalı bir yurt dışı mağazasından alınmış gibi durmuyor mu ?
İşin içine tahta parçaları girince tarzda illa ki country oluyor. 
Kendi country sehpanızı yapmaya ne dersiniz ? 

Sloganımız:
Atmıyoruz, yeniliyoruz !
2 yorum:

  1. Ah Ayşenurcum, ben bu yeneleme hikayelerine bayılıyorum. Atmayı pek sevmem, keşke yapabilsem de yatak odamı boyayabilsem diye dertleniyorum şimdilerde :) En iyisi sehpa ile başlamak :) öpüyorum seni..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Canım yenileme işine her zaman varım ama duvar boyamak sanıldığı kadar kolay değil... Ama o gücü görüyorsan kendinde neden olmasın! :)

      Sil

 

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

FACEBOOK'TA BEĞEN

ÜYELER

UYARI!

WHITE COUNDTRY HOUSE COPYRIGHT2013-2016. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.