DEKORASYONDA ÇİNİ MODASI


Aslında Türk tarihinde önemli bir yeri olan Çini desenleri ve ürünleri yüzyıllardır hayatımızda var. 
Ama tabi moda denen şey canı ne zaman isterse ancak o zaman sunuyor bunu size.
Bir bakıyoruz ki geçmiş modernize olmuş ve günümüzde ki yeni haliyle sergiliyor bize kendini.

Kütahya da 5 yıl görev yapmış biri olarak itiraf etmeliyim ki bulunduğum sürece nefret ettim çini ve türevlerini görmekten. Her yerde karşına çıkıyor ve sevmediğin şey sana hediye gelince daha bir hüsrana uğruyorsun. Hatta öyle ki gelen misafirlerimiz giderken hediye aldıklarından ne kadar saçma bile demişliğim var.Gel gelelim şuan o sözlerimi bir güzel yutuyorum :))
İşte moda denen şey önümüze sundu bunu ve benim çok hoşuma gitmeye başladı. 
Evimin bir köşesini çini yaparsam şaşırmayın şimdiden uyarıyorum ! :)O zamanlar aslında benim sevmediğim belki sürekli görüyor olmamdı. Bir de sürekli aynı desenler ve renklerin kullanılması olabilir.Yıllardır hiç bir şekilde tarzını değiştirmeyen çini dükkanları....
Şimdi ki çini modası öyle değil işte! Beni cezbeden de bu oldu zaten...Ana temanız yine çini ama bu sefer renk ve desenlerde özgürsünüz!
İşte ben buna yenilik derim!
O sıradan olan çini deseni yerine özgür bir şekilde farklı desenleri, farklı renkleri bir arada kullanmak tarz bir görüntü sunuyor.Butik kafelerin ya da mağazaların girişinde eğer böyle bir karo kaplaması varsa, tamda orada tepeden ayak fotoğrafını çekip instagrama koyuyorsun. Eee sonra gelsin like lar :)))
O derece moda yani...Bu arada bu yeni moda çinileri sadece banyo duvar kaplamasında kullanmak zorunda değilsin tabi ki. İster yer kaplaması, ister mutfak tezgah arkası duvarı, istersen de antre girişinde bir duvarı boydan boya kaplayabilirsin.Eğer simetri takıntın varsa tek renk ve desen de olan bir seçim yapmalısın. 
Yoksa baktıkça senin için eziyet olur.

Tezgah arkası uygulama da bu kadar şık durmasın da ahşap tezgahında payı var. 
Birbirine gerçekten çok yakışmış!


Eğer uzun bir koridora sahipsen yer kaplamasını bu şekilde tercih edebilirsin. Ama unutmaman gereken bir ipucu vereceğim sana.  Duvar rengini beyaz seçersen emin olan evinin en gözde köşesi burası olacak!Mor tutkunları bunu çok sevecek. Altın kaplama eski tarz armatür ile eski yıllara kısa bir yolculuğa çıkıyor insan. Ne dersiniz?

Mavi tonlar ise deniz ve yaz tutkunlarına birebir. Hem de country tarza bile uyuyor. 
Aynı desende kullanılan aksesuarlar ile uyum yakalanmış. 


Eğer bu tür bir dekorasyon değişikliği yapmayı düşünürseniz. Burada ki görsellere çok benzemese de geçenlerde biraz benzerlerini Koçtaş ve Bahuhaus yapı marketlerin de gördüm. Fiyatları hatırlamıyorum ama.Ama alternatif olarak masrafı azaltacak başka yöntemler de var tabi. Duvar kağıdında bu desenler tam olarak çıkmadığı için yapıştırılabilir folyoları önerebilirim. Ne desen isterseniz sizin için özel olarak baskı yapıyorlar. Ölçülerinize göre fiyatlar değişiyor. Ama 25 lira dan başladığını söyleyebilirim. Derz aralarını belli etmeyen kaplamalarda ise fiyat artıyor. 

Bu aralarda benim de banyoya böyle bir yenilik yapma fikrim var. Ama tabii ev sahibini ikna etme durumları var. Aslında öncesinde Sevgili blog dostum sahildeki evin yaptığı seramik boyama işlemini yapacaktım. Hatta eşimle Bauhaus gidip boya alırken orada ki görevli bizi caydırdı. Bu işlemin çokta sağlıklı olmayacağını ve kötü görünümlü olacağını söyledi. Aslında kararımdan hiç bir şekilde vazgeçmezdim ama ev sahibinin, benim eski seramiklerime ne yaptınız demesinden korktum. Ev sahibine teklif edeceğiz bakalım seramikleri biz alalım siz kaplayın diye. Kabul eder mi hiç bir fikrim yok. Ama çok istiyorum onu biliyorum! Hayır yani ne var sanki yaptırsa kendi evi yenilenmiş olacak. Daha tarz bir banyosu olacak. Ama işte nerede benim derdimi anlayan bir ev sahibi kesin ne gerek var diyecek :( Neyse siz bana dua edin de kabul etsin :) Ben de size buradan öncesi&sonrası yayını yapayım ;)2 yorum:

  1. ama tabi desenden desene fark var eski klasik çini desenlerini ben de pek sevmiyorum artık çok güzelleri var..

    YanıtlaSil

 

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

FACEBOOK'TA BEĞEN

ÜYELER

UYARI!

WHITE COUNDTRY HOUSE COPYRIGHT2013-2016. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.