BEBEK ODASI DEKORU

Bebeği olacaklar,
Hazırlık yapanlar,
Nasıl bir oda hazırlayacaklarına karar veremeyenler!
 Sizlere çok güzel bir yazı hazırladım. 
Hazırlarken özenmedim desem yalan olur :)


Bebek sahibi olmanın en güzel ve keyifli yanlarından biri de bebek odasını dekore etmektir. Baştan sona yeni bir oda hazırlarken herşeyi tek tek özenle seçmek, onun minik yaşamına uygun mobilyalar aksesuarlar seçmek annelere büyük bir keyif veriyor. 


Bebeğin yaşayacağı odanın en önemli özelliklerinden biri de oda da mutlaka bir pencere olmalı ve gündüz ışığından yeterince faydalanmalıdır. Bu bebeginizin sabahları huzurla uyanmasına katkı sağlayacaktır. 


Zemin kaplamasında dikkat edilecek en büyük özellik yerde halı kullanılmamalıdır.  Halılar gözle görülmeyen bakteri ve alerjenleri içlerine hapsettikleri için bebeğe zarar verebiliyor.  Bunun yerine ahşap, laminat kaplama ya da kilim türü kolay ve sık temizlenebilir, yıkanabilir halılar tercih edilmeli.


Tercih edilecek mobilyalar düşme tehlikesine karşı mutlaka duvara monte edilmelidir.  Yatak korkulukları sık aralıkta ve yükseklikte olmalıdır. Seçtiğiniz mobilyanın üzerinde kullanılan boyası mutlaka organik ve sağlığa zarar vermeyecek türden olmalıdır. 


Mobilya monte ve yerleşimi yapıldıktan sonra, dolap ve çekmece içlerindeki tüm talaş toz gibi pislikler en ince ayrıntısına kadar temizlenmelidir.


Duvar boyasında nefes alan , bakteri üretmeyen ve kokmayan su bazlı boyalar tercih edilmelidir. Koyu renkler odayı daha küçük ve karanlık göstereceğinden açık ve pastel renkler tercih edilerek ferah ve aydınlık bir ortam sağlanmalıdır. 


Ayrıca bebeğin odasına sevimlilik hareketlilik katmak istiyorsanız eğlenceli bordür ve ya duvar süslemeleri kullanılabilirsiniz.   


Kullanılan tekstil ürünleri organik pamuklu olmalıdır.  Hijyen ve sağlık açısından bu çok önemlidir. 


Oda da kullanılacak aydınlatma çok kuvvetli olmamalı,  gözü yormayan ışıklar tercih edilmelidir.  Ayrıca gece lambası da kullanılabilir. 


Bebek odasının ısısı da çok önemlidir. Ortalama 20 -22 derece ısıda tutulmalı, ayrıca bebeklerin solunum yolları hassas olduğu içi  mutlaka kalorifer arkasına su kapları konmalıdır. 


Bir diğer ihtiyaç annenin bebeği emzirmesi için kullanacağı rahat ve konforlu bir emzirme koltugudur. 


Bebekler doğduktan sonra ki 6 aya yakın bir süreç te sürekli tavana baktıkları için onların hayal dünyalarını geliştirici materyaller kullanılarak odaları daha sevimli hale getirilebilir. 

Mobilyaları yerlestirirken, bebeğiniz büyüdüğünde ona yeterli bir oyun alanı bırakmayı unutmayın. 


Çocukların büyüme hızlarına oranla her sene yeni bir oda alamayacağınıza göre daha hesaplı mobilyalar tercih etmelisiniz.  Örneğin büyüdüğünde yatağa dönüşen karyola, her yaşta kullanılan bir renk seçimi ( beyaz gibi) tercihler yapabilirsiniz. 


Bebeğinizin odasını dilerseniz kendi evinizi  tarzında ya da bambaşka bir stilde dekore etmek sizin elinizde. 


İleri de bebeginiz büyüdüğünde etrafı keşfetmeye başlayacaktır.  Örneğin eline aldığı bir kalemle gördüğü her yere çizgiler çizmek boya yapmak isteyebilir.  Bu durumu engellemek sizin elinizde.  Odasında duvarın küçük bir bölümüne yapacağınız kara tahta uygulaması ya da dolabın bir bölümüne yapıştırılmış beyaz tahta onun özgürce resim yapmasına fırsat verecek ve küçükken sadece oraya resim yapma alışkanlığı kazanacaktır. Bebek odasında işinize en çok yarayacak gizli depolama alanları olacaktır. Beşik altlarına kutular, sepetleri ya da duvarlara küçük raflar bebeginizin ilk kitap ve oyuncaklarına yer olacaktır. 


Bu tatlı telaşlı yolda anne adaylarına kolaylıklar diliyorum.  Hayaliniz de ki odaya biraz olsun  pencere açmak istedim. Sıcak izmir günlerinden herkese sevgiler...2 yorum:

  1. Yaşlı, meraklı komşu teyze edasıyla soruyorum " hayırdır ? " :)))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. :))) Sende mi Nilgün ablacığım :)) önümüzde ki bir yıllık kalkınma planında yok ;)

      Sil

 

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

FACEBOOK'TA BEĞEN

ÜYELER

UYARI!

WHITE COUNDTRY HOUSE COPYRIGHT2013-2016. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.