DOĞANIN BİZE HEDİYELERİ

 
 
Evim Dergisi Eylül 2013 de yayınlanan tasarımlarımı sizlerle paylaşma vakti :)
  

 

Country tarzının en temel taşlarından biri olan doğal ahşap artık sadece mobilyalar da değil aksesuarlarda da kendini göstermeye başladı. Farklı tarzlarda kullanılacak ahşap parçalarıda country havası verebilir. Eğer sizde bir hobiyle ilgileniyorsanız ve biraz el beceriniz de varsa öyle büyük paralar dökmeye gerek yok. Etrafınızı ve yakın çevrenizi gözlemlemek size ipucu verecektir. Hafta sonu gittiğiniz bir piknikte, yürüyüşe çıktığınız sahilde etrafınıza bir bakın. Doğa bize öyle güzel hediyeler veriyor ki hem de hiçbir karşılığı olmadan.

Temmuz ayında gittiğimiz Ege-Akdeniz tur tatilinde, gezdiğim sahil kenarlarına ağaç parçalarını toplamak için gittim. Ama ne yazık ki hiç yoktu. Hediyelik eşya satan yerlerde bu ağaç parçalarıyla yapılmış aksesuarlar vardı ama asıl  sorun ben hazır almak istemiyordum. Kendim toplayıp kendim yapmak istiyordum. Dayanamayıp satıcıya sordum bu ağaç parçalarından nerde bulabilirim diye. O da bana bu mevsimde bulamazsınız, genelde fırtınalı ve çok rüzgarlı günlerde deniz bunları sahile vuruyor. O zaman istemediğiniz kadar çok bulursunuz dedi. Biraz üzüldüm ama vazgeçmedim. Tekne turunda gezerken Fethiyenin Göcek adasında yüzme molası verdik. Tekne den baktığımda gözlerime inanamadım. Her yerde ağaç parçası vardı. Hemen toplamaya koyuldum. Çıplak ayaklarla taşların arasında gezmek biraz canımı acıttı ama bu ağaç parçalarını toplamak benim için büyük bir keyifti. Herkes merakla ne yapacağımı sordu.

Ağaç parçalarını topladıktan sonra birkaç aksesuar alarak ne yapacağımı kafamda tasarladım. Bodrumdan deniz süngeri ve deniz yıldızlarını, Fethiye den mis gibi kokan tarçın çubuklarını ve Bursa dan İpekböceği kozası aldım. Sahil kenarlarında country ürünleri bulmak o kadar kolay ki istemediğiniz kadar hem de.

Sadece doğadan ,el değmemiş, işlenmemiş topladığım ve aldığım malzemelerle tam 3 farklı proje yaptım. Birincisi Kapı Çelengi, İkincisi Mumluk, Üçüncüsü Duvar panosu.
 
   KAPI ÇELENGİ
 
 
MALZEMELER:
Doğal ağaç parçaları, Tarçın Çubukları, Deniz Yıldızı, İpekböceği Kozası
YARDIMCI MALZEMELER:
40 cm çapında ortası kesilmiş mukavva daire, sıcak silikon yapıştırıcı, saman ip
 
 Aynı saatte ki gibi öncelikle 12, 3, 6 ve 9 noktalarını belirlersek daha düzgün bir çalışma yapmış oluruz.Diğer ağaç parçalarını sıcak silikon yardımı ile yapıştırıyoruz. Belli bir düzen olmasına gerek yok, sadece dikkat etmemiz gereken nokta alttaki mukavvanın gözükmemesi. Eğer yine de mukavva gözüküyorsa küçük kırılmış parçaları gözüken kısımların üstüne yapıştırarak kapatabilirsiniz.

Sıra geldi aksesuarlarımızı yapıştırmaya. Kendi gözünüze en iyi şekilde nasıl güzel gözüküyorsa ve hoşunuza gidiyorsa o şekilde yapıştırmaya özen gösterin.

 

İpekböceği kozasını yapıştırırken silikonunuzun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Hassas bir malzeme olduğu için eriyebiliyor. Ilık silikonla yapıştırabilirsiniz.

 

Çok az bir maliyetle sadece 20 dakika da el yapımı harika bir kapı çelengi ortaya çıktı. Mudo Concept ürünlerinden bir farkı olmadığını düşünüyorum.

MUMLUK


MALZEMELER:
Doğal ağaç kabuğu, tarçın çubuk, Deniz yıldızı, Saman ip, tealigt mum
YARDIMCI MALZEMELER:
Sıcak silikon yapıştırıcısı

 
Tek yapmamız gereken ağaç kabuğunun üzerine bir kompozisyon oluşturacak şekilde malzemeleri silikon yapıştırıcısı ile yapıştırıyoruz. Çok az bir maliyetle Balkonda ki masanızın üzerine mumluğunuz hazır. Yapımı sadece 5 dakika !

 
      DUVAR PANOSU
 
 
 
MALZEMELER:

Kullanmadığınız bir tepsi, Deniz süngeri, Deniz yıldızı, Tarçın Çubukları, Ağaç dalları, Balıkçı ağı, Doğal taşlar

YARDIMCI MALZEMELER:

Sıcak silikon yapıştırıcısı, ince çivi
 
 

Malzemeleri yapıştırmadan önce neyin nerede olmasını istiyorsanız göz kararı bir yer belirleyin. Birkaç tane kıvrımlı ağaç dalını ince çivilerle birbirine sabitliyoruz.

 
 

Balıkçı ağını köşesine gelecek şekilde yapıştırıyoruz. Üzerine fiyonk yaptığımız tarçın çubuklarını yapıştırıcı ile sabitliyoruz.
 
 
 
Birbirine çivi ile sabitlediğimiz ağaç dallarını köşeye gelecek şekilde belli noktalarından yapıştırıyoruz.
 
 
 
Deniz kenarından bulduğum doğal taşın altına biraz fazla yapıştırıcı sürerek sabitliyoruz.
 
 
 
 
Deniz yıldızını, deniz süngerinin arasına yapıştırdıktan sonra Ilık silikon yapıştırıcısı ile köşeye yapıştırıyoruz.
 
 
 

Yine çok az bir maliyetle 20 dakika içerisinde duvar panomuz hazır. Özellikle banyo duvarına çok yakışacağını düşünüyorum.

 
 

Sizlerde country tarzından hoşlanıyorsanız birkaç dal parçasıyla farklı ve yaratıcı tasarımlar yapabilirsiniz. Kendi el emeğinizle yapmış olmanız size büyük bir keyif verecektir.

Ama en önemlisi doğa bize böyle güzel hediyeler veriyorken ona hak ettiği değeri ve saygıyı verelim.
Doğa bize sesleniyor beni koruyun ve sevin…
 
ÖNEMLİ !!!
'Gerek blogumda gerekse facebook heasabıma el emeği ile yapmış olduğum tasarımları sizlere ilham vermesi açısından ekliyorum. Sizlerde bunları örnek olarak kullanıp kopyalayabilirsiniz. Ama sizden hakkım olan birşey istiyorum resimlerimi paylaşacağınız ve örnek olarak yaptığınız zaman lütfen blog adresimi linkini paylaşınız. Bunca emeğe karşılık bunu hakediyorum sanırım. Lütfen bu konuda hassasiyet gösterirseniz çok mutlu olurum :) '
 
...Buralar soğudu bile sizin oralar nasıl bilmem ama güneşli ve sıcak bir hafta sonu olsun herkese sevgiler...
 
 
 
 
 
 

5 yorum:

 

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

FACEBOOK'TA BEĞEN

ÜYELER

UYARI!

WHITE COUNDTRY HOUSE COPYRIGHT2013-2016. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.