ALAÇATI GÜNLÜĞÜ 2

 
 
Artık sonbahara girmiş bulunsakta bu duruma sizde benim gibi alışamayanlardansanız ozaman Alaçatı yazımın ikinci bölümünü keyifle okuyabilirsiniz.
Nerde kalmıştık :)
 
 
 
Kendi halinde mahalle kahvesi keşke tüm kahveler böyle olsa...


Resimdende anlaşılacağı üzere dışından bile oldukça ilgi gören bir butik
 İçeride ve dışarıda dekorasyon ve giyim ürünleri bulunuyor. Bazıları el yapımı bazıları hazır ama hiç biryerde olmayan farklı ürünler var.

 
Ürünleriyle kendi tarzını oluşturmuş çok şirin bir mağaza burası ama fiyatlar biraz yüksek :/
 
 
 
Eskiden Chiccy mağazasının Alaçatı girişinde büyük bir mağazası vardı. Orayı kapatıp çarşı içine doğru iki tane mağaza açmışlar. Eski mağaza çoğunlukla ev dekorasyonu üzerineydi ama şimdi iki mağaza olmasına rağmen dekorasyon ürünlerini azaltmışlar. Ağırlıklı olarak takı üzerine yoğunlaşmışlar. Bu markanın tarzını özellikle ev dekorasyonu ürünlerini çok beğeniyorum. İndirim zamanlarında markafoni, trendyol ve daha bir çok sitede satışı oluyor ve buralardan uygun fiyatları alışveriş yapabilirsiniz. 


 
 
Burası Alaçatıya geldiğinizde doğal ev yemekleri yiyebileceğiniz kendi halinde bir lokanta. İçeriden mis gibi kokular geliyordu. Konserve domates sosları, turşular, domates, biber hepsi doğal ve organik.
 
 
 
Bu manzaraya bayıldım neden derseniz sizce de ilginç değil mi? Ne bir dükkan ismi var ne de dükkanla ilgili bir bilgilendirici yazı var. Kaçta açılıyor kaçta kapanıyor gibi. Belki dükkan bile değil hobi olarak düzenlenmiş bir oda bile olabilir. Herşey ufacık tefecik çok şirin geldi bana :)
 
 
 Biraz daha yakınlaşırsak içeri de hani şu eskideeeeeen babaannelerimizi, ananelerimizin kullandığı emaye tabak, çanak, bardak, tencereler vardı ya işte onlardan. Tahminlerime göre mutfak eşyaları satan bir dükkan diye düşünüyorum :) Bir kaç mağaza da daha vardı şu kırmızı mavi emaye bardaklardan merak ettim sordum fiyatını 25-30 lira arası değişiyor. Aman siz siz olun annelerinizden alın toplayın bu eski emayeleri şimdilerde çok moda çooook ;)
 

 
Aradığınız ismini duyduğunuz bir butik dükkan varsa sizi yönlendirici tabelalar mevcut onları takip edin yeter :)
 
 
 
Sakula home daha önce duymuştum ve merak ediyordum nasıl bir yerdir diye ama ne yazık ki gittiğimizde daha açılmamıştı bizde pencereden bakmayla yetindik.
 

 
Burada tamamen el emeği ürünler satılıyor. Özellikle dekoratif ahşap boyama ürünleri oldukça fazla.
Meraklısına not : Sakula eski sanskritçe dilinde iki kelimenin kombinasyonudur. ‘Sa’ doğmak anlamındadır. ‘Kula’ aile, topluluk anlamındadır.
 
 Çok ilginç bir bilgi daha ; Buranın sahibesi aslında Ege Üniversitesi ana bilim dalı başkanı Prof. Dr. Mehtap KÖKSAL. Halen ünüversitede görevini yürütmekte. Doçent olduktan sonra paljlardan topladığı taşları boyayarak taaa buralara kadar gelmiş. Ahşap boyama eğitimini benimde eğitim aldığım Boyacı Kedi den almış.
 
Ne kadar güzel bir tablo değil mi doktorluk mesleğinden vazgeçmeyerek insanın inandığı hobileri uğruna böyle bir yolda ilerlemek ve belki hayatın bizi, üniversite sınavında yaptığımız tercihler sonucu yoğun stresli iş hayından biran olsun sıyrılıp insanın hayalindeki , içinde bir yerler kalmış bir hobisin hayata geçiren çok güzel bir örnek oldu benim için. Daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için buradan inceleyebilirsiniz.
 
 
 İkinci el mi yoksa kaç el geçti bilmem ama içerisinde bambaşka bir dünya olan antika ürünler satan bir mağaza.
 

Dediğim gibi öğlen saatlerinde çoğu mağaza açılmış olmuyor daha. Olsun dışarısı bazen daha ilginç olabiliyor ;)
 
 
'19.Yüzyıl Alaçatı yaşam tarzını hissedeceğiniz, tarihi mimarisine sadık kalınarak ve bununla beraber çağdaş yaşamın gereksinimleri gözetilerek restore edilmiş 150 yaşında bir konak.. Büyüleyici güzellikte bir Rum evi ve yemyeşil huzurlu bir bahçe.. Burası TashMahal Alaçatı.. Hoşgeldiniz' Diyor burada :)
 
 
 
 
Daha önce dediğim gibi Alaçatının bir diğer özelliğide burada ki dükkan isimlerinin farklı ve benzersiz olması sanırım.
 

 
Aslında ne kadar sade ama bir okadar da anlamlı. Akılda kalıcığına daha çok inanıyorum.
Sadece 'Bazen' ....

 
 
Huzur ve sakinliğe davet ediyor eflatun sizi....
 
 
Eskinin kıymeti yaş geçtikçe anlaşılıyor sanırım. Ama ben daha gencim biraz erken anladım bu kıymeti sanırım :) Olsun bu durumdan mutluyum.
 
 
Ne kadarda doğru bir isim olmuş çok düşünmeye gerek yok çünkü herşey eski ama 'kıymetli eski'.
 
 
Şu kapılar ne kadar hoşuma gitti bir bilseniz. Eski köy kapıları. Şöyle büyük bir evim olsa salonuma hiç düşünmem dekor amaçlı alırdım.
 

 Eskiden ekmek yapımında kullanılan hamur tekneleri, ekmek tahtaları, Çömlekler hepsi burada hepsi de satılık. Fiyatlar biraz pahalı.
 

Alaçatı tarihi eski bir yerleşim yeri olduğu için burada satılık antika ürünler zamanında burada yaşayan ama artık göç etmiş insanlardan geriye kalan hatıralar sadece...
 


 
Her gezdiğiniz sokak sanki evinizin bir köşesi , bir odası gibi dekore edilmiş. Mağazlardan sokaklara taşıyor dekor.Alaçatının tarzını, konseptini belirleyen de bu mağazlar oluyor çoğu zaman.

 
Sanmayın hep country, vintage tarzı ürünler var burada. İşte size retro tarzdan hoşlananların merakla gezeceği bir dükkan. 


 
 
 
İçeride retro bağımlılarının tam istedikleri, yine tabi eski ama bir çoğuda kullanılmamış yeni ürünler var.  
 
 
 Aysel! Şarkıcı Berkay'ın açtığı mekan da pop art tarzında. Gece 24:00'ten sonra 80-90'ların müzikleri çalıyor. Aysel çılgın bir kadın, mutfağı da bir o kadar deli dolu.
 
 
Ev tekstil ürünleri ve özellikle bebek ürünleri çok güzel olan bir butik mağaza...
 
 
Pudra gibi toz pembe bir yer burası... 
 
 
 
Şu emayelerden alamadan geldim ya içimde kaldı :) Ama neyse annem bulmuş ve şuan benim için saklıyor.  Artık annem bile nerde eski benim ilgimi çeken birşey olursa hemen telefon ediyor haber veriyor kızım istermisin ayırıyım mı sana diye :)
 
 
 
Böyle küçük göründüğüne bakmayım burası hem otel hem de zeytinyağı ve şarap evi.  İçeride balkonu, terası ve hatta havuzu olan bir yer. Ayrıntılı incelemek isteyenler buraya bakabilirler.
 
 
Alaçatının böyle sakin sokaklarına rastlamak pek mümkün olmuyor. Öğlen saatlerinde sıcak olmasından dolayı çok sakin oluyor. Çoğu dükkanda kapalı zaten. Ama bol bol rahat rahat fotoğraf çekmek istiyorsanız bu saatler çok uygun. Yoksa aman ben akşam serinliğine kalayım derseniz acaip kalabalık ve hatta yürümekte zorlanırsınız. Fotoğraf çekmek için yolu kapayan insan kalabalığıda ekstrası :) En iyisi mi siz öğlen gidip fotoğraf çekip akşamda alışverişinizi yapın yemeğinizi yiyin.
  

 
Bir biri ardına sıralanmış tek tek davet eden mini butikler...
 


 
 Ne kadar güzel tablo gibi sanki...
 
 
 Mahalle kahvesi ama dutlu :)
 
 
 Sakin olun sadece yemek yemeğe çağırıyor sizi  :)
 
 
Renkli olmayı tercih etmiş farklı bir butik otel daha.
 
 
Alaçatının dekoru lavanta kokan sokakları.... 
 
 
Belki tv de magazinde ya da internette görmüş olanlar vardır. Emre Altuğ bu sene Alaçatıda bir butik otel açtı. İşte orası burası :)
 
'Bay Sako adını verdiği butik otel, onun çocukluk hayaliymiş. Müzik ve tiyatronun dışında bir gün turizm işine gireceğini lise yıllarında bile söylermiş. '
 
Otel ile ilgili bir kaç ilginç kural var;
'Otelde kahvaltı yok ve 15 yaş altı çocuklar otele alınmıyor.'
Birinci nedeni şöyle açıklıyor; 'Bu otelin müşterileri sabah 05.00’ten önce yatmıyor. Kalkmaları 11.00’i buluyor. Normal otel standartlarında kahvaltı 07.30 ile 10.30 arasında veriliyor. Biz burada kahvaltı çıkarsak ya eve götürmek zorunda kalacağız ya da kedilere vereceğiz. '
İkinci neden ise;'15 yaş altı çocuk alınmıyor. Merkezdeki otellerin birçoğunda bu kural var. Çocuğun buradaki gürültüden rahatsız olacağı, erken saatte uyanan çocukların gürültüsünden de diğer müşterilerin rahatsız olacağını düşünüyoruz. İki taraflı bir şey bu. '
 
Karar sizin :) 
 Alaçatı sandalyeleri her sokakta her evin önünde. Benimde var ki :)
 
 
 İpekçe de özgün gece kıyafetleri, göz alıcı takılar ve birbirinden özel ev aksesuarları ve ev tekstil ürünleri satan bir mağaza. Bir diğer mağazası ise Bodrum Türkbükünde bulunuyor.
 
 
Sokaklar sanki evin bir odası gibi ...
 
 
 Burayı bilmeyen yoktur akşam burada yer bulmak imkansız gibi bir şey.
 
 
Alaçatın yel değirmenlerinin oradan çektiğim uzaktan bir görüntüsü. İnsan nerde o sokaklar mağazalar diyor sanki, unutmayın burası bir labirent ama kaybolmak yok :)
 
 
İki bölümlük olam Alaçatı yazımı burada sonlandırmış bulunuyorum. Elimde daha bir sürü fotoğraf ve bilgi var ama eleyip seçmem düzenlemem bile çok vakit aldı. Umarım hoşunuza gitmişdir ve yazdan kalma son güneşli günlerimizde  bu resimlere bakmak size de iyi gelmiştir. 
 
Daha Ege-Akdeniz turumun yazıları duruyor onları tamamlamak gerek, bu ara birde kasım ayında teyze kızının bebişi olacak ona hazırlıklara başladım çok güzel şeyler yapıyorum. Çoğunlukla instagram ve facebook hesabımda yaptıklarımı anlık olarak paylaşıyorum oralarıda bir dolaşmayı unutmayın ;) Çok işim var çoooooook...
 
Tüm eğitimci arkadaşlarımın ve velilerin yeni eğitim öğretim yılını da kutluyorum .
 
Bol enerjili bir hafta olsun hepimize sevgiler :)
 
 
 

10 yorum:

 1. Ege AYSEL yazan dükkanın önünde durdu ve aynı resimdeki kadın gibi ağzını açıp resme bakarken elleriyle de saçlarında bugidiler varmış gibi yapmıştı bu sırada sokaktaki herkes de Ege'ye bakıp gülüyordu ben hala alaçatı resimlerimi hangi bilgisayara hangi dosyaya attıkğımı bulamadığım için bloğuma ekleyemedim olsun senin fotoğraflarınla o tatlı ve güzel alaçatı tatiline geri döndüm teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim Ege daha tatlı olmustur ayselden :) Bende de o kadar cok resim varki bunlar eleyebildiklerim sanirim bende özledim oralari...

   Sil
 2. Çok güzel fotoğraflar. Çok ayrıntılı fotoğraflamış, anlatmışsınız. Nerde çocukluğumun Alaçatı'sı nerde şimdiki Alaçatı. Bir yandan güzel bir gelişim gösterdiği için seviniyorum, fakat herkes keşfettiği için üzülüyorum da. Sonu Bodrum gibi olmaz umarım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkür ederim kendi gordugum güzellikleri paylasmak ayrintisina kadar anlatma cok hosuma gidiyor. Aslinda haklisiniz umarim dediginiz gibi ileride Bodrum gibi olmaz orasi artik cok büyümüs. Ama Alacati daha kucuk bir ye oldugu oyle olmasina biraz daha zaman var bizde daha kalabaliklar olmadan tadini cikaririz ;)

   Sil
 3. Blogunuzu yeni keşfettim çok güzel hazırlamışsınız. Fotoğrafları incelerken oralarda gibi hissettim kendimi çok teşekkürler :) Hangi fotoğraf makinası ile çekiyorsunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar güzel bu duyguyu verebildiysem :) Yeni kesfettiklerimizi tavsiye ediyoruz birde ;) Fotograf makinam D 3100

   Sil
 4. ya sen naptın? :))) kalbimin sol yarısı Alaçatı'da, sağ yarısı Şirince'de kaldı...

  ne güzel anlatmışsın, dibimi burada bırakıp gidiyorum ve seni takibe alıyorum.

  eline diline sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :))))) Ahh ah sormayın baktıkça benimde de için gidiyor gönlüm oralarda kaldı... Takip için teşekkürler tavsiye etmeyi unutmuyoruz ;)

   Sil
 5. İnstagram vasıtasıyla bloğunu buldum fotoğraflar çok güzel,tatlı bir gezinti yaptım alaçatıda:)ben de hobi bloğu yazıyorum bloğuma beklerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkürler hosgeldiniz :) Merak ettim bende size gezmeye geliyorum ;)

   Sil

 

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

FACEBOOK'TA BEĞEN

ÜYELER

UYARI!

WHITE COUNDTRY HOUSE COPYRIGHT2013-2016. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.