EGE AKDENİZ TURU 1

ŞİRİNCE KÖYÜ- BAFA GÖLÜ

Tüm sene boyunca çalışıp bütün yılın stresini atmak için okul kapanır kapanmaz eşimle tatil planları yapmaya başladık.  İkimizinde gönlünde sahil kenarlarını  dolaşmak vardı. Şöyle arabamıza atlayıp her gün bir yerde konaklamak ve yeni yerler keşfetmek istiyorduk. Rotamızı Ege- Akdeniz olarak planladık. Düşünmesi ve hayal etmesi çok güzeldi ama bazı sorular vardı kafamızda. Uzun yol olacağı için araba kullanmaktan yorulup kaliteli ve dolu zaman geçirebilir miyiz, gittiğimiz yerde en iyi nerede kalırız, mutlaka gidilip görülmesi gereken yerleri bulabilir miyiz, yemek sorun olur mu diye düşünürken internette araştırma yapmaya karar verdik.  Araştırma yaparken karşımıza hep tur programları çıktı. Biraz daha detaylı inceleyince tatile turla gitmek bizim için daha mantıklı oldu. 

Öncelikle doğru bir karar verdiğimizi kesinlikle belirtmek isterim. Sadece valizimizi alıp otobüse atladık. Araba kullanıp yorulma derdi yok, bilmediğimiz yerlere bizi götüren anlatan bilgilendiren bir rehberimiz var. Kaldığımız otelleri sadece 4-5 saatlik uyku için kullandığımız için hiç sorun olmadı. Yemekler idare ederdi sonuçta doyduk mu doyduk :) 

Tur programında kaldığımız oteller yarım pansiyon olduğu için öğle yemekleri ekstraydı. Öğle yemeklerini teknede yedik ve standart menü vardı. Yemekler çok iyi değildi ama insan aç olduktan sonra gözü hiç bir şeyi görmüyor. Turla ilgili görüşlerimi ,eleştirilerimi ve tavsiyelerimi yazılarımın ilerleyen bölümlerinde sizlere aktaracağım. 

 Resimlerle anlatmaya devam haydi benimle gelin ...

1.GÜN
Turumuzun ilk gününe Şirince köyünde muhteşem serpme köy kahvaltıyla başladık. Kahvaltı da yok yok...Şirince. İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı ve selçuğa 8 km uzaklıkta tarihi mimarisi başarıyla korunmuş turistik bir köy.Özgün adı Kırkınca' nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyetin ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in talimatıyla Şirince olarak resmileştirilmiştir.


Şarap, Bağcılık ve zeytinciliğin yanı sıra, şeftali, incir, elma, ceviz ve kiraz yetiştirilir. 


Buradaki halk evlerini butik pansiyon veya işletmeye çevirerek kendilerine kazanç sağlamaktadır. Yerel halkın çoğu artık orada yaşamamaktadır. Selçuk'tan iş yerlerine geliş gidiş yapmaktadırlar.


Şirince de bir butik pansiyon.


Köyün içerisine kesinlikle araç sokulmuyor. Köyün girişinde araçla gelen misafirler araçlarını otoparklara bırakıyor ve yürüyerek köyü dolaşabiliyorlar.


Köy içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır.


Kilisenin bahçesinde bulunan köy manzaralı bir cafe.

Şirince den sonra otobüsümüze atladık ve rotamız Bodrumdu. Yolculuğumuz yaklaşık üç saat süreceği için mola yeri olarak Bafa gölünde durduk.


Bafa gölü ; Aydın  ve Muğla il topraklarında yer alır. Eski zamanlarda Ege Denizi' nin bir parçası olan göl Büyük Menderes'in taşıdığı alüvyonlar ile birlikte, kıyıdan kilometrelerce içeride kalmıştır. Ülkemizin önemli kuş cennetlerinden biridir.


Bence buraya göl demek biraz küçük kalıyor. Gerçekten bir deniz havası vardı. Hatta bazı kıyılarında kumsal bile vardı. O gün çok rüzgarlı olduğu için fotoğraf çekmek biraz zor oldu istediğim fotoğrafları çekemedim. 
Biz de bir çay içip kalktık.

Bu arada gezinin ilk günü olduğu için grupla kaynaşma tam olarak gerçekleşmedi. Herkes yanındakiyle takılmayı tercih etti. Ama hiç kimse bilmiyordu ilerleyen günlerde kurulacak sohbetleri, arkadaşlıkları... 
Gerçi ilk günden gruptaki arkadaşımız güler yüzlü, tatlı, konuşkan , tanısa da tanımasa da 
herkese selam veren sevgili Ayşe' miz ilk günden kendini belli etti ve içimiz ona ısınıverdi .
Bu daha başlangıç Bodrum'u merak edenler bir sonraki yazımı beklesin ;)

NOT: Burada yazdığım bilgiler rehberimiz Gülay hanımın anlatımlarından not aldıklarım ve unuttuğum yerlerde vikipedia dan alıntılardır bilginize :)
6 yorum:

 1. Butik pansiyona bayıldımmm... Hep böyle bir şirin evde yaşlanıp ölmek istemişimdir sevdiğimle beraber:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki hayal die bir sey var! hayatı yasanılır kılan :)

   Sil
 2. şirince şu meşhur köy müydü. Hani maya takvimine göre kıyametin etkilemeyeceği yer?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dogrudur... Maya takvimine göre 21 aralık 2012 de kıyametin kopacagı ve dünya da etkilenmeyen iki yerden biridir. Digeri ise Fransa nin Bugarach köyüdür...

   Sil
 3. ne kadar güzel yerler... bu arada evinizin diğer fotolarını heycanla bekliyorumm :)

  YanıtlaSil

 

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

FACEBOOK'TA BEĞEN

ÜYELER

UYARI!

WHITE COUNDTRY HOUSE COPYRIGHT2013-2016. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.